Kapverdy: kouzelné místo na odpočinek

Aktuality
Kapverdy: kouzelné místo na odpočinek

Kapverdy: kouzelné místo na odpočinek

23.7.2017

Kapverdská republika je demokratický ostrovní stát, leží blízko afrického kontinentu v Atlantiku, jen pár kilometrů od Zeleného mysu. Kdysi neobydlené ostrovy objevili v roce 1460 a navštívil jejich i Kryštof Kolumbus. Později sloužily pro obchod s otroky. Bývalá portugalská kolonie získala svou nezávislost v roce 1975. Souostroví se skládá z 10 větších ostrovů, z nichž 9 je obydlených a z pěti menších, které jsou neobydlené. Tyto téměř neprozkoumané ostrovy jsou ideální destinací pro ty, kteří touží po relaxačním pobytu.

 

Ostrovy jsou vulkanického původu. Na každém z nich sopečné kužely se nacházejí na pobřežní planině, nejvyšším bodem je Pico do Fogo (2829 m, Fogo je dodnes aktivní) a Topo da Coroa (1979 m).

 

Ideálním příkladem je ostrov Santa Luzia, který byl prohlášen za přírodní rezervaci. Před zalidněním na ostrově bylo sladkovodní jezero, které vzniklo nahromaděním dešťové vody. Po uplynutí 400 let jezero vyschlo a zachovalo se jen pár malých potůčků. Dnes už jen 4 ostrovy se pyšní trvalými zdroji sladké vody, ale kvůli nadměrné spotřebě i tyto ohrožuje vysychání.

 

Počasí je kvůli pasátem suché, vlhkost vzduchu je 70%, klima je příjemná oceánská. Teploty se po celý rok pohybují kolem 23-30 ° C. Teplota vody je 22-27 ° C, což je velmi lákavé pro turisty. Ostrovy na základě geografické polohy se dělí do dvou skupin: návětrné (Boa Vista, Sal, São Nicolau, Santa Luzia, São Vicente, Santo Antão) a závětrné (Brava, Fogo, Maio, Santiago).

Kapverdy charakterizuje rozmanitý svět živočichů, žije zde například rorýs Alexandrov, rákosník kapverdský a velký kapverdský gekon.

Hlavním městem republiky je Praia, která se nachází na nejlidnatějším ostrově Santiago. Úředním jazykem je portugalština, ale používá se i kreolština.

 

Na ostrovy se nejsnáze dostanete letadlem, mezi jednotlivými ostrovy se můžete pohybovat letadlem nebo trajektem.

Kromě příjemnému klimatu ostrovy mají i nádherné pláže, což ocení zejména milovníci plachtění, surfování a potápění. Horolezci a milovníci turistiky si také přijdou na své. Kapverdy se pyšní jednou z nejbohatších kultur v Africe (literatura, hudba, malířství), pro Evropany i všední dny a svátky jsou atraktivní.