Bali: Výjimečně láskyplný kraj

Aktuality
Bali: Výjimečně láskyplný kraj

Bali: Výjimečně láskyplný kraj

23.10.2017

Jen pohoda a pocit přijetí, úžasné mořské pobřeží a krajina tvarovaná horami, sopkami a rýžovými poli. Vítejte na Bali. Na ostrově v Indickém oceánu je po celý rok příjemné klima. Při procházce kterýmkoliv z měst narazíte na malé svatyně, pláže vybízející k potápění i příjemné bary s luxusními koktejly.


Bali je na první pohled spojené s vírou, kterou jeho obyvatelé vyznávají. Hinduistické chrámy krásně doplňují ráz celého ostrova, především u Yogyakarty. Ale nejenom budovami je oddanost Brámhovi patrná. Místní nejsou tak zběsile závislí na penězích a ekonomickém prvenství jako evropské národy. Vládne tu klid a absolutní mír. Jejich pohostinnou povahu si užijete na každém kroku. Stačí vplout do místní atmosféry a užívat si.


Pokud netoužíte jenom po lenošení pod stromy a kochání se výhledem, Bali se vám taky dokáže zavděčit. Tak v první řadě potápění. Jediným háčkem je, že musíte mít potápěčskou licenci. Ale to je skutečně jediná překážka, která vás dělí od překrásných výhledů z tak trochu jiné perspektivy. Proplujte kolem korálových útesů a nechte se unášet mořskými scenériemi zahaleni do pohádkově průzračné vody.

Bali
Bali
Bali

 


Bali je učiněným rájem surfařů. V legendárním městě s názvem Kuta je pláž ovívaná jihovýchodním pasátem. Ten se stará o pětimetrové vlny, na kterých řádí jak zkušení surfaři, tak zvědaví turisti. Je tu plno půjčoven, v nichž se vás ujme některý z mladíků, aby s vámi piloval základy surfařského umění. Až vysílením padnete do teplého písku, počkejte si na západ slunce. Tehdy se mezi vlnami prohánějí nejzkušenější z nejzkušenějších a je to skutečně náramná podívaná.


Ani vaše chuťové buňky nepřijdou zkrátka. Jednak je tu jídlo levnější nebo v podobné cenové kategorii jako v ČR. V druhé řadě si budete pochutnávat na pokrmech plných exotiky. Ta spočívá především v převaze použití koření jako je kurkuma, koriandr, zázvor nebo muškátový oříšek. A že to s nimi místní umí! Taky se připravte na to, že budete velmi často jíst rýži a smažené nebo vařené nudle. Pouliční stánky jsou nejideálnějším prostředím pro experimenty. Doporučujeme vám zejména polévku Bakso. Pokud na ni v teplém počasí nebudete mít chuť, dejte si kuřecí špejli.


Bali je zkrátka ideálním místem pro odpočinek. Příroda, zdejší sportovní vyžití i hinduistická kultura vás naprosto odzbrojí. Vydejte se sem ve dvou i jako celá rodina, věřte že budete přijati v jakémkoliv počtu a etnické rozmanitosti. A ještě jedna rada na závěr: zkuste si s sebou do chladné Evropy přivést trochu balijského slunce. Můžete jej pak rozsvítit kdykoliv se vám zasteskne po láskyplné atmosféře a přenést se tak alespoň duší na místo, kde čas plyne jinak.