Kypr: malá země s velkým srdcem

Aktuality
Kypr: malá země s velkým srdcem

Kypr: malá země s velkým srdcem

11.4.2018

Kypr, taky nazývaný ostrovem lásky, vám otevře celé své srdce. Afroditin ostrov je třetím největším ve Středomoří a skýtá skutečně přenádhernou podívanou. Jen se pozorně dívejte, jestli v mořské pěně u skal neuvidíte, jak se rodí bohyně krásy.

Obyvatelé by se pro vás doslova rozdali. Většina z nich jsou řečtí Kypřané, malá část turečtí, tedy úředními jazyky tu jsou turečtina a řečtina. Asi nic, co by vám připadalo blízké, ale nezoufejte, ochotně se s vámi domluví lámanou angličtinou, němčinou nebo dokonce francouzštinou. Začněte ale výběrem správné strany ostrova. Na té řecké vás přijmou jako jinde v Evropské unii, na té severní je to komplikovanější. Pokud nejste věřící, dejte si pozor na pusu. Místní jsou poměrně dost křesťansky založení.

Koupací sezóna na Kypru začíná v květnu a končí listopadem, mezitím je moře chladnější, ale toho se dá využít k super výletům, je to tedy na vašich prioritách v dovolenkových zážitcích. V teplém ročním období si užijete vysoké teploty a moře teplé jako káva. Pokud holdujete mořským radovánkám, doporučujeme na Kypr zavítat na jaře.

Kypr
Kypr
Kypr

 

Nezažijete tady jenom dovolenou proleženou na pláži. Velkým benefitem Kyperského ostrova je bohatá historie a překrásně zachovalé památky. Udělejte si výlet za pozůstatky antických staveb starověkých Řeků a Římanů, obdivujte okázalé byzantské kostely nebo objevte skrytou křižáckou pevnost. Moře je povětšinou velmi klidné, proto je ideální na plavání. Pokud se ale bez sportu neobejdete, doporučujeme vypůjčit si kolo. Nebo přibalit své. Ať už zvolíte kratší nebo delší vzdálenost, vždy přijedete na místo s dech beroucím výhledem nebo k některému z monumentů.

Při zkoušení kyperské kuchyně buďte připravení na celou plejádu chutí. Kombinují tu řeckou, tureckou, východní i anglickou. Zvláštní, že? Dejte si musaku, kalamáry, mušle nebo tzaziky, vše bude chutnat úžasně, a to i proto, že Kypr je v pěstování potřebných surovin úžasně soběstačný. Veškeré produkty jsou domácí. Určitě ráno neodmítněte kyperskou kávu a večer kyperskou brandy. Bude to zážitek, na který jen tak nezapomenete. Samozřejmě v dobrém slova smyslu.

Kypr je kouzelný ostrov, který do vás vtiskne božský obraz věčné krásy. Jeho výjevy jsou jakoby důvěrně známé, zároveň však dost exotické na to, abyste zde prožili tu nejkrásnější dovolenou.