Madeira – malá ostrovní kráska

Aktuality
Madeira – malá ostrovní kráska

Madeira – malá ostrovní kráska

28.5.2018

Vody mezi Portugalskem a Marokem omývají ostrov Madeira, vlastně je tak často nazýváno celé místní souostroví. Tato malá portugalská kráska je dávno objeveným rájem, který nevyniká svou velikostí, ale o to lákavějším místem pro turistické radovánky se stává.

Přezdívá se mu ostrov věčného jara, ale nemusíte se bát chladnějšího počasí, v letní sezóně, a i pár měsíců kolem se teploty šplhají příjemně vysoko tak jak se na správné přímořské dovolené sluší a patří. Sopečný ostrov, který se projevil jako extrémně úrodný láká milovníky květin, dovolených, delfínů a také vína, který je oblíbeným suvenýrem místních cestovatelů.

Madeira
Madeira
Madeira

 

Víno vlastně tak trochu může za dnešní podobu ostrova, místní klima pro jeho pěstování historicky nadchlo nadšence z Anglie, kteří se v hojném počtu na ostrov vypravili, vystavěli honosná sídla a založili nádherné zahrady s exotickou florou z celého světa. Pro udržení zeleně byl vystavěn důmyslný systém zavlažovacích kanálů, tzv. Levád. Tyto kanály představují jedinečnou podívanou a jsou součástí atmosféry ostrova, kterou jinde nezažijete. Hustá síť těchto kanálů je přirozenou součástí místního života a vybízí k procházce po chodníčcích které je obklopují. Na co se při procházce připravit? Mohla by se vám hodit baterka, občas se ocitnete v jeskyni. Suché oblečení by taky nemuselo být od věci, občasné spršce se při vodních přepadech a vodopádcích nevyhnete. Připravte se také na občasné brodění, chodníčky totiž rády mizí a objevují se až na druhé straně za kanálem.

Jak, že je to tu s lenošením na pláži? Letoviska jsou dokonale vybaveny včetně bazénů a přístupů na pláž, pokud se ale vydáte mimo all inclusive zónu a máte dobrodružnější povahu, můžete se při troše snahy, rozumějte horší terén, improvizované lanovky a podobně, dostat na krásnou maličkou pláž, co budete mít jen pro sebe. Okolní ostrovy v rámci souostroví jsou pro lenošení jako stvořené a není problém udělat si výlet a objevit krásu těchto sousedů.

Dalšími lákadly Madeiry jsou horské masivy a túry různých úrovní kde si i nároční turisté přijdou na své. Vavřínové lesy, které se datují zpět snad až do období třetihor. Výrazná kuchyně, o které někteří říkají, že je to taková ta „buď ji miluješ nebo nenávidíš“. A plavby lodí s pozorováním velryb a/nebo delfínů jsou populární zejména u rodin s dětmi.

Madeira je opravdovým cestovatelským klenotem a bývá objevována čím dál častěji také českými dovolenkáři. Z nepřeberné nabídky zážitků je opravdu snadné vybírat.