Když jste na Srí Lance

Aktuality
Když jste na Srí Lance

Když jste na Srí Lance

29.8.2018

Jednou mi někdo řekl, že Srí Lanka se musí zažít. Souhlasím. A pokud nejste z těch, co někam dorazí přepnou na volnoběh a nechají se unášet aktuální situací, tzv. cestování ve formě „kam mě vítr zavane“, tak právě pro vás máme pár tipů, jak toto místo zažít, ochutnat a poznat.


Fauna. Ve vodě i na souši, je se na co dívat. Vydejte se za delfíny do města Kalpitiya, lodí vás vyvezou jen kousek na širé moře a podívaná může začít. Na ostrově žije přes 5 tisíc volně žijících slonů, není problém se nechat provézt místními lesy na jednom z gigantických zvířat. Je to zážitek. Stejně jako návštěva sloního „sirotčince“ Pinnawala. Zvířata jsou tu opravdu doma a je zde řada organizací dbající o jejich blahobyt. Můžete tu narazit na buvoly, leopardy, přes 200 druhů ptactva. Pokud vás zajímá právě fauna pak je pro vás ideálním místem Národní Park Yala, ale pozor, v srpnu, kdy je období páření leopardů je sem vstup zakázán.

Srí Lanka


Za ranního rozbřesku vyrazte na čaj. Čaj a Srí Lanka jdou rozhodně ruku v ruce a než slunce vystoupá a začne pořádně žhnout vydejte se vy na některou z místních čajových plantáží. Pokud ze sebe jeden den uděláte ranní ptáče a počkáte na východ slunce nad zamlžené zelené svahy, nebudete litovat. Ideální místo pro tento výlet je Nuwara Eliya a místní čajové svahy ve výšce 1900 m. n m., rádi vám tu poví něco o historii a samozřejmě uvaří šálek toho nejčerstvějšího čaje, co jste kdy pili.


Chrámy a zříceniny, starobylá místa. Jako ve filmu si budete připadat při návštěvě ruin druhého nejstaršího království z 12. století Polonnaruwa, atmosféra je tu opravdu mystická a 50 budov a archeologické muzeum vám přiblíží příběh tohoto místa a probudí fantazii.

Srí Lanka


Na vrcholku prudkého svahu se ve sluneční záři a lehkém oparu krčí malé starobylé město. Sigiriya. Místní považují toto místo za osmý div světa a aby také ne. 180 metrů nad místní džunglí vyvýšená plošina, známá jako lví skála dává „lví tlamou“ vstoupit do pevnosti. Okamžitě se ocitnete v jiné době, ale detaily jako jezírka a chodníčky a fontánky a propracované zahrady vás uhranou…pak si uvědomíte jakou cestu jste sem vážili a že jste vlastně na skále, takže jak….


Milovníky památek a historie určitě nezklame ani starobylé posvátné město Anuradhapura. Kdysi vzkvétající město plné paláců, chrámů a monumentů bylo opuštěno v 10 století po nájezdech. Jeho krásu můžete však obdivovat i dnes.

Srí Lanka


Po šplhání po horách, prodírání se džunglí, vyčerpávající návštěvě památek a mnoha dalších aktivitách se, ač posílení čajem, jistě rádi položíte do teplého písku a budete poslouchat šumění vln. I pro tuto aktivitu je na Srí Lance místo. Vlastně hned několik. Bentota nejen pláž, ale celé městečko vyzývající k relaxaci a různým bohulibým aktivitám spojeným s turismem, jako noční ruch a zázemí pro vodní sporty. Tropický ráj pak bude v místním podání vyobrazen jako pláž Mirissa. Západ slunce nad oceánským horizontem je to pravé ukončení rušného dne právě zde.


Takže. Když jste na Srí Lance. Zažívejte, ochutnávejte a věřte, že jeden chod stačit nebude. Toto podivně klidné a magické místo si vás pravděpodobně získá.