Srí Lanka, "ostrov věčného jasu"

Aktuality
Srí Lanka,

Srí Lanka, "ostrov věčného jasu"

29.5.2017

Srí Lanka, původně známá jako Ceylon, je ostrov ve tvaru slzy u pobřeží Indie. Podle víry první lidský pár po vyhnání z Ráje si našel útočiště právě na tomto ostrově. Je to zcela pochopitelné, ostrov Adamovi a Evě pravděpodobně připomínal jejich "starý domov v ráji".

Třpytivé písečné pláže s palmami, rozmanitá krajina, bohatá kultura, exotická flóra a fauna, milí hostitelé, to vše je Srí Lanka. Od roku 2009 je také ostrovem klidu, od té doby se země začala prudce rozvíjet. Ostrov ve tvaru slzy nabízí návštěvníkům širokou škálu zábavních možností, ale víza je nutná.


Země je sama o sobě zajímavá: kromě nádherných pláží uvnitř ostrova najdeme bujné deštné pralesy s národními parky. Zdejší přírodní rezervace (deštný prales Sinharaja a centrální vysočina Srí Lanky) jsou součástí světového přírodního dědictví. Zajímavé přírodní jevy, jako například Adamův most (spojuje Srí Lanku s Indií) Vás jistě okouzlí.


Po staletí se zde střetávaly různé kultury - buddhistická, hinduistická a islámská, díky tomu ostrov nabízí pestrou paletu kulturních památek. Všechny tři náboženství mají své posvátná místa na ostrově. Například Adamov vrch je posvátným místem nejen pro zmíněné světová náboženství, ale i pro křesťany. Svaté města Anuradhapura a Kandy, Zlatý chrám Dambulla, Sigiriya a Polonnaruva a pevnost Galle jsou zapsány do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zajímavostí je, že díky bohaté směsi kultur na Srí Lance je nejvíce svátků na světě.


Podnebí je tropické, teplé s jemným vánkem a vysokou vlhkostí, v horách je chladnější. Návštěvníci si mohou užívat příjemné teplé počasí po celý rok, na pláži 27 ° C, v horách dokonce až 16 ° C. Rozložení srážek v některých oblastech není rovnoměrné.


Díky příznivému počasí se tu pěstuje rýže, čaj, guma, kokos a různé koření. V dolech těží více než 50 různých drahokamů. 400 karátový modrý safír v koruně královny Alžběty (Blue Belle) pochází z ostrova. Drahokam zvaný "Hvězda Indie" byl také nalezen na Srí Lance a obohacuje sbírku muzea v New Yorku.


Kuchyně je velmi rozmanitá, odráží indické chutě, ale i kolonizace (portugalská, nizozemská a zejména anglická) zanechala své stopy. Mezi typické suroviny patří hodně ovoce a zeleniny, plody moře a rýže. Nedoporučuje se pít vodu z kohoutku. Kokosové mléko, známý cejlonský čaj a kvalitní balená voda to kompenzují.


Srí Lanka nabízí řadu zábavných možností, z nichž si každý člen rodiny najde to své. Lenošení na pláži, výlet do národních parků, objevení zajímavých kulturních památek. To vše garantuje nezapomenutelnou dovolenou.