Egypt

Detail státu

Egypt Egypt - transparent

Nabízíme 290 ubytovacích kapacit za cenu 4 490 Kč - 103 690 Kč.

Geografie a počasí v Egyptě

Egypt je arabská republika, která se rozkládá převážně na africkém kontinentu. Sousedí s Izraelem, Súdánem a Libyí, jeho břehy omývají Středozemní a zejména Rudé moře. Většinu území Egypta pokrývají pouště pohoří (nejvyšší horou je Hora Sv.Kateřiny na Sinajském poloostrově – 2642 m), úrodná půda a zároveň i nejhustěji osídlená oblast se nachází v okolí řeky Nil. Egypt má přibližně 78 milionů obyvatel.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější destinace pro dovolenou v Egyptě patří např. Hurghada, Sharm El Sheikh, Taba, Marsa Alam, Makadi, Safaga, El Gouna a Soma Bay.

Egyptské klima je snadné ke stručnému shrnutí: horké a suché, s výjimkou zimních měsíců (prosinec, leden a únor), kdy může být poměrně chladno v oblastech na severu země. Průměrné roční teploty se pohybují od 20 °C na pobřeží Středozemního moře až 26 °C v Asuánu. Maximální teploty na stejných místech dosahují až 31 °C a 50 °C.

Mezi březnem a dubnem fouká z vyprahlé Západní pouště Khamsin (suchý, horký vítr) rychlostí až 150 km / h. Obloha se získá tmavě oranžovou barvu, naplní se jemným prachem, který pak najde cestu i do uzavřených obydlí místních obyvatel.

Kdy vyrazit na dovolenou do Egypta

Nejlepší doba k dovolené v Egyptě, závisí na tom, kam chcete jet a jaký program si na Vaší dovolené představujete. Obecně řečeno v období podzim až jaro (říjen až duben) je hlavní turistická sezóna pro poznávací zájezdy a golfové dovolené, měsíce květen až září jsou spíše ve znamení relaxační dovolené v hotelových resortech na pobřeží.

Dd června do srpna je třeba být připraven na velmi vysoké teploty (i přes 40 °C), na druhou stranu přímořský vánek Vás na pláži osvěží a mnohdy byste subjektivně takto vysokou teplotu ani neodhadli, navíc společné prostory hotelových komplexů a stejně tak i pokoje jsou klimatizovány. Při fakultativních výletech za památkami nebo jinými atrakcemi cestujete rovněž klimatizovanými autobusy, na místě samotném již ale vysokým teplotám většinou neuniknete.

Většina náboženských a státních svátků v Egyptě trvá pouze jeden nebo dva dny, Vaše cestovní plány by tak neměly být nijak zásadně narušeny. Zvažte ovšem cestu do Egypta během postního období Ramadán, kdy jsou za denního světla uzavřeny kavárny a restaurace a bary většinou kompletně přerušují své podnikání.

Oblíbené lokality pro dovolenou v Egyptě

Hurghada

Hurghada je zřejmě nejznámějším egyptským letoviskem, má co nabídnout pro odpočinkovou relaxační dovolenou, tak pro milovníky aktivních nebo poznávacích dovolených. Letovisko samo stojí v místech původní malé rybářské osady, která je od 70. let minulého století systematicky přeměňována na moderní resorty pro převážně evropské turisty.

V Hurghadě se nachází resorty s různým stupněm vybavenosti a rozsahu služeb, dle Vašich požadavků a možností je možné vybrat ten pravý hotel. Oblíbenost Hurghady pramení zejména s příjemných dlouhých písčitých pláží, krásných lokalit na potápění v Rudém moři (bohužel je třeba za těmi nejkrásnějšími neporušenými místy cestovat lodí), možností výletů do pouště na čtyřkolkách nebo velbloudech a také zde najdou své milovníci arabské kultury – pokud opustíte hotelový areál, máte možnost navštívit centrum Hurghady se všemi typickými atributy.

Hurghada je také ideálním místem pro poznávací výlety za historií Egypta – zamíříte-li na sever, čeká Vás Gíza a starobylé pyramidy, zamíříte-li na jihozápad, dostanete se až do Luxoru s úchvatným Údolím králů a komplexem chrámu v Karnaku.

 

Sharm El Sheikh

Toto egyptské letovisko se díky svým nádherným korálovým útesům a bohatému mořskému životu v Rudém moři stalo jedním z nejvyhledávanějších míst pro potápění na světě. Sharm El Sheikh nabízí ovšem více možností na trávení dovolené, máte možnost relaxovat v kvalitních resortech na pobřeží, věnovat se šnorchlování nebo doprovodným programům, podniknout dobrodužnou výpravu do pouště na čtyřkolkách s obědem v beduínské vesnici nebo si projí starobylou tržnici s nepřeberným množstvím suvenýrů a večer zakončit u vodní dýmky s výhledem na přístav.

Většina luxusních resortů se rozkládá v okolí zátoky Naama Bay, která je tak přirozeným centrem celého letoviska. Máte zde také možnost si vyzkoušet některý z populárních vodních sportů jako vodní lyže, windsurfing, paragliding atd.

Máte ale i možnost udělat si výlet mimo letovisko, za vidění stojí zejména tzv. Mojžíšova hora, kde se po zdolání 3500 schodů ocitnete na místě, kde údajně Mojžíš obdržel desatero Božích přikázání. Scenérie při východu slunce je zde nezapomenutelná. Dalším tipem na výlet je klášter sv. Kateřiny, který se nachází v nadmořské výšce 1570 m a pochází z dob římské vlády císaře Konstantina.

V hotelech v Sharm El Sheiku také máte možnost si zajistit kurz potápění za velmi příznivou cenu, kdy budete během krátké chvíle schopní v doprovodu instruktora poznávat krásy podmořského života. Ale i při prostém šnorchlování uvidíte u korálů nepřeberné množství ryb, při troše štěstí uvidíte i rejnoky, murény, chobotnice nebo barakudy. Pro zkušené potápěče je jednoznačnou destinací mořský národní park Ras Mohamed nacházející se asi 30km od Sharm El Sheikhu. Při ideální konstelaci zde máte šanci vidět vznešené a až mystické manty obrovské.

 

Taba

Letovisko Taba Heights se nachází na severovýchodě Sinajského poloostrova v počátku Akabského (nebo Eilatského) zálivu. Taba je i hraničním přechodem mezi Egyptem a Izraelem a až do roku 1989 bylo toto území vlastněno Izraelem jako následek tzv. Šestidenní války.

Taba je jako dovolenkové letovisko specifická v tom, že hotelové komplexy jsou zcela izolovány na pobřeží bez možnosti návštěvy měst nebo nakupování, pro zájemce o klidnou a relaxační dovolenou je to tak ideální místo. Pláže v Tabě jsou kamenité, přístup do moře je nejčastěji přes hotelové molo – toto je výhoda při šnorchlování, na konci na schůdkách pohodlně nasadíte ploutve a jste rovnou u korálů.

Díky své poloze je Taba skvělým výchozím místem pro výlety do Izraele nebo do Jordánska, které se nachází na druhém břehu Akabského zálivu. Do Izraele se nejčastěji jezdí na výlety do Jeruzaléma se zastávkou u Mrtvého moře. Koupaní v Mrtvém moři je unikátní zážitek, díky své konzistenci a hustotě Vás voda nadnáší do té míry, že si můžete číst noviny nebo jen tak polehávat. V Jeruzalémě si nenechejte ujít návštěvu Chrámové hory a Zdi nářků, kde Vás atmosféra a všudypřítomná historie naprosto pohltí.

Na zážitky stejně bohatý je i výlet do Jordánska do skalního města Petra, které vzniklo pravděpodobně již ve 3 stol.př.n.l. za kultury Nabatejců. Po působivém příchodu hlubokým kaňonem se Vám otevře neuvěřitelný pohled na světoznámou Pokladnici a další hrobky vytesané přímo ve skále. Petra je světoznámým místem, scenérie byla použita v několika filmech jako Indiana Jones a poslední křížová výprava nebo Mumie se vrací, je součástí světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a od roku 2007 je zařazena na seznam novodobých divů světa.

 

Marsa Alam

Jedná se o nejjižnější turistické letovisko v Egyptě. Svým rozsahem a historií je poměrně menší ve srovnání s tradičními egyptskými resorty, nicméně turismus zde poslední dobou velmi dobře rozvíjí.

Dovolená v tomto letovisku je vhodná pro všechny, kteří hledají klidnou relaxační dovolenou, pohodu na písešné pláží a průzračné moře se šnorchlováním nad neporušenými korály. Z letoviska je možné podniknout výlet do Kleopatřiných dolů, kde se ve starověku těžily smaragdy.

 

El Gouna

Resort se nachází přibližně 25 km severně od Hurghady a byl uměle vytvořen tak, že byly prokopány kanály spojující laguny s volným mořem. Kolem lagun pak byly vystavěny převážně luxusní hotely. Atmosféra luxusu a komfortu je El Gounu charakteristická, v přístavu kotví impozantní soukromé jachty, resort má vlastní 18-ti jamkové golfové hřiště, kasino a hotely nabízí vysoký standard služeb.

Každý hotel má své centrum pro potápění a na své dovolené máte možnost si vybrat koupání přímo v laguně nebo na hotelové pláži u volného moře, kam Vás v pravidelných intervalech odveze hotelová lodička-taxi zdarma.

 

Makadi

Stejně jako El Gouna je i Makadi uměle vybudovaným resortem. Nachází se přibližně 30 km jižně od Hurghady a tvoří jej komplex několika luxusnějších hotelů s umělými lagunami a centrem, které tvoří dvě ulice s obchody, restauracemi, směnárnou, diskotékou, internetovou kavárnou a dalšími službami pro komfortní dovolenou.

V Makadi se také nachází nově vybudované golfové hřiště. Po sportovním výkonu můžete relaxovat šnorchlováním nebo potápěním na nádherném korálovém útesu.