Mexiko

Detail státu

Mexiko Mexiko - transparent

Nabízíme 231 ubytovacích kapacit za cenu 15 990 Kč - 837 700 Kč.

Skvělé jídlo, Karibik a starověké kultury. Naplánujte s námi dovolenou snů.

Všichni jsou už v Mexiku… a proč ne vy? Vydejte se do záhadné země plné pozůstatků po starověkých kulturách, provoněné palčivou vůní chilli, plné slunce a odpočinku na karibských plážích. Vítejte ve Spojených státech mexických. Mexiko je velká země a nabízí všechno co má pro turistické oči a proto si můžete vybrat přesně takovou dovolenou, jaká vám sedí. Třeba den na pláži, druhý u mayských památek a další vyrazte objevit krásy hor, nebo měst. Rovnou vás ale musíme varovat – jedna návštěva k objevení všech možností Mexika rozhodně stačit nebude.

Díky své rozloze je Mexiko různorodou zemí jak přírodními krásami, tak počasím, ne nadarmo je ovšem Mexiko spojováno s horkem a žárem. Příroda je zde opravdu neskutečně rozmanitá, od pouště přes nížiny, skaliska, hory, džungle, i pohoda nádherných pláží. Hlavní sezóna je zde od prosince do dubna, takže ideální čas pokud hledáte únik před našimi chladnými měsíci.

Odpočívejte i sportujte na plážích Mexického zálivu, nebo Tichého oceánu, velmi oblíbená je tzv. Mayská riviéra na východě a světoznámé Acapulco na západě. Podmořský svět můžete objevovat s potápěčskými brýlemi, ostrov Conzumel je jednou z nejlepších potápěčských lokalit na světě. Mezi další oblíbená místa patří také Cancún, luxusní letovisko na Yukatánu, Playa del Carmen v srdci Mayského území, anebo Tulum vyhledávaný pro svůj klid. Užijte si pohádkové výhledy jako z kalendáře s výborným servisem a ve stínu palem.

Vydejte se za poznáním Mayské kultury, poloostrov Yucatán leží na dosah Mayské riviéry a rozhodně stojí za vidění. Ohromný Mayský komplex Chichén Itzá s Kukulkánovou pyramidou, nádherný Tulum s hradním komplexem ve skalách nad mořem, nebo Uxmal ležící v krasové oblasti nadchnou nejednoho dobrodruha. Další významnou kulturou byli Aztékové, tento tajemný národ vybudoval na území Mexika nevídané stavby, pyramidy, chrámy, některé z nich dodnes chrání divoká džungle. V hlavním městě najdete ruiny Aztéckého centra Tenochtitlanu. V Mexickém údolí se zase rozkládá Teotihuacan s komplexem typických pyramid. Nejobvyklejším cílem však bývá největší pyramida, jaká kdy byla na světě vybudována, Tlachihualtepetl.

Milovníci jídla si zde přijdou na své. Kuchyně známá svou pestrostí, hojným užíváním fazolí, kukuřice a ještě hojnějšího užívání koření a chilli. Tradiční mexická kuchyně byla zařazena na seznam UNESCO. Pochutnat si tu můžete na tortillových plackách sloužících k přípravě oblíbených Tacos, Quesadillas a Burritos. Prakticky ke každému jídlu tu dostanete nějaký druh Salsa omáčky, Guacamole a typickou omáčkou je také Mole. Místní Tamales a Mole patří k jídlům ještě z doby před Kolumbem. K jídlu nesmí chybět ani místní Tequilla.

Tak Buenos dias a vydejte se na cestu do některé z nabízených destinací Mexika. Podívejte se také na další oblasti Francouzská Polynésie a Brazílie, které by vás mohly zajímat.

 


Kdy vyrazit na dovolenou do Mexika - levnější je podzim a jaro

Mexiko se nachází na hranici subtropického a tropického pásu, pro který je charakteristické vlhké klima na pobřeží, ve vnitrozemí je zejména vyšší nadmořské výšce příjemněji. Na pobřeží většinu času fouká lehký vánek od moře, který čas strávený na dovolené v Mexiku velmi osvěží. Nejvyšší průměrné teploty (24-26 º C) jsou v měsících březnu až červnu, během ostatních měsíců zpravidla nespadnou pod 19 ºC. Nejvíce srážek je možno očekávat v měsících květnu až září.

Obecně není žádné období roku špatné pro dovolenou v Mexiku, ačkoliv je třeba počítat s tím, že zejména v pobřežních oblastech a nížinách na jihu Mexika jsou měsíce od května do září poměrně horké a vlhké a i v ostatních částech země je během těchto měsíců nejvyšší průměrná teplota a množství srážek. Vnitrozemí Mexika má mírnější klima než pobřežní oblasti a od listopadu do února může být v těchto oblastech dokonce i mírně mrazivo.

Červenec a srpen jsou vrcholem sezóny dovolených v Mexiku pro Mexičany i cizince. Další období oblíbené pro trávení dovolené v Mexiku jsou půlka prosince až začátek ledna (oblíbené u cizinců a Mexičanů) a týden před a po Velikonocích (zejména u Mexičanů). Během těchto vrcholů turistické sezóny jsou přímořská letoviska nejvíce vytížena, ale zároveň jsou i nejživější a s nejširší nabídkou služeb.

Last minute do Mexika - zájezdy na poslední chvíly

Pokud jste omezeni rozpočtem, tak jednou z možností, jak udělat Vaši dovolenou levnější jsou zájezdy na poslední chvíly - last minute. Počtejte, ale s tím, že nabídka zájezdů je omezená a ve Vašem termínu již nemusí být volno. Proto doporučujeme rezervovat si zájezd s dostatečným předstihem.

 

Oblíbené lokality a hotely pro dovolenou v Mexiku

Cancún

Cancún

Cancún je moderní a luxusní letovisko na pobřeží Karibského moře, které se těší velké oblibě pro trávení dovolené zejména mezi Američany. Cancún byl až do 70. let minulého století spíše rybářskou vesničkou na ostrově, nicméně z popudu mexické vlády byl pak cíleně přebudován na turistické centrum, které je s pevninou spojeno 2 mosty. Právě na pevnině se nachází většina luxusních a velkých resortů. Hotelové resorty jsou obklopeny mořskými lagunami, kde máte možnost strávit aktivní nebo dokonce i adrenalinovou dovolenou – můžete se v nich potápět, plavat s delfíny nebo i krmit žraloky.

Mimo relaxaci na pláži nabízí Cancún možnost levných nákupů a večerní zábavy. Najdete zde velké množství barů a diskoték, pro svou živost a uvolněnou atmosféru bývá Cancún často srovnáván s Ibizou. S ohledem na Mayské památky nenabízí centrum a blízké okolí Cancúnu nic extra zvláštního nebo dochovalého. Nejbližší impozantní památky Mayské civilizace se nachází v Chichén Itzá se světoznámým komplexem pyramid nebo v Tulumu s dominantou v podobě hradu (El Castillo).

 

Mayská riviéra

Tímto pojmem je vymezena oblast karibského pobřeží Yucatánského poloostrova, která na severu začíná u Cancúnu a táhne se na jih přes letoviska Playa del Carmen, Tulum až k národnímu parku Sian ka’an. Okolí pláží je v této části Mexika rovinaté a zarostlé džunglí, na druhou stranu je stejně tak mírný i vstup do blankytně modrého karibského moře. Pojem Mayská riviéra odkazuje na blízkost míst, kde je možné obdivovat pozůstatky mayské civilizace během dovolené v Mexiku – památky se nacházejí zejména v okolí Tulumu, kde se pozůstatky mayských pyramid nacházejí v těsné blízkosti moře.

I v této části Mexika jsou převažující klientelou hotelových resortů Američané, což ale dramaticky zvyšuje kvalitu nabízených služeb a výcvik personálu hotelových resortů. Navíc velký počet hotelů v této oblasti má své 9-ti jamkové golfové hřiště, v dostupné vzdálenosti je pak možné najít 18-ti jamková hřiště. K běžnému vybavení hotelů patří i tenisové kurty a minigolf.

Letovisko Playa del Carmen je menší a klidnější sestrou Cancúnu. Osou letoviska je věhlasná třída 5. Avenida, pěší zóna s obchody, restauracemi, bary a zábavními podniky. V jeho centru se nachází jednodušší penzióny především pro mladé návštěvníky hledající rušnější dovolenou, v jižní části Playa del Carmen se rozprostírají větší hotelové komplexy, které jsou ovšem výškově omezené na 5 podlaží a relativně dobře tak zapadají do okolní bujné vegetace. Playa del Carmen je také výborným místem na potápění.

Jižněji od Playa del Carmen již není tak souvislý pás hotelových komplexů, naleznete zde spíš luxusnější resorty s rozlehlými pozemky a klidem. Z této oblasti je to nejblíže k proslulým atrakcím Mayské riviéry, k laguně Xel-Ha, do zábavního parku Xcaret, v němž lze navštívit akvárium, zaplavat si s delfíny, prohlédnout si malé zoo a na závěr zhlédnout folklórní představení a show ve stylu Las Vegas.

 

Isla del Cozumel

Ostrov Cozumel se nachází přibližně 45 minut jízdy trajektem z Playa del Carmen. Ostrov je velmi rovný, s hustou džunglí, ve které se nachází několik míst s mayskými památkami. Hlavně je ale Cozumel vyhlášeným místem pro potápění – nachází se u něj 2.největší korálový útes na světě - Velká mezoamerická útesová bariéra, která se táhne podél pobřeží až do sousední Belize a pokračuje až k břehům Guatemaly a Hondurasu. Tento korálový útes nabízí neuvěřitelně bohatý podmořský život, máte tak ideální možnost proložit svou dovolenou v Mexiku dobrodružstvím, půjčovny vybavení a potápěčské školy jsou na každém rohu.

Samotný ostrov Cozumel je poměrně malý svou rozlohou (50x20 km), ale najdete zde jedny z nejkrásnějších pláží světa. Na východní straně ostrova jsou pláže jako v karibském ráji, jedinou nevýhodou je častou prudší moře a větší vlny. Na západní straně Cozumelu přilehlé k pevnině je moře klidní a zároveň jsou zde krásné laguny pro fantastické koupání. Obecně je Cozumel ideální destinací pro milovníky klidné převážně relaxační dovolené a nadšence do potápění.

 

Acapulco

Kdo by neznal toto legendární mondénní letovisko z legendárního filmu s Jeanem-Paulem Belmondem v hlavní roli. I dnes, kdy se největší turistický ruch přesunul do Cancúnu a okolí, má toto město co nabídnout – rušné centrum s bary a nočními podniky, odvážné skokany z legendárních útesů La Quebrada a vlny Pacifiku. V minulosti bylo Acapulco oblíbeno u filmařů, natočily se zde například filmy s Frankem Sinatrou, Elizabeth Taylor nebo Elvisem Presley v hlavních rolích.

Centrální pláží je několik kilometrů dlouhá pláž Playa Hornitos. Koupání mimo záliv je spíše pro zdatné plavce kvůli větším vlnám a silným spodním proudům. Kromě pláží může Acapulco nabídnout restaurace na útesech s nádhernými výhledy na západ slunce, obrannou pevnost ze 17. století a botanickou zahradu světové úrovně. V okolí Acapulca je ale možné najít i romantický klid a zákoutí v blízkých vesničkách Pie de la Cuesta nebo Barra Vieja.)