Spojené státy americké

Detail státu

Spojené státy americké Spojené státy americké - transparent

Nabízíme 178 ubytovacích kapacit za cenu 16 790 Kč - 999 999 Kč.

Geografie a počasí v USA

Spojené státy leží na severoamerickém kontinentu a z východní strany jsou omývány Atlantským oceánem a ze Západu Tichým oceánem. Na severu je jejich sousedem Kanada (nejdelší nestřežená hranice na světě) a na jihu sousedí s Mexikem (zde naopak panuje velmi přísný systém zabezpečení). V USA najdete mrazivou oblast Aljašky, ale i karibskou pohodu na Floridě. Je to země mnoha extrémů, neskutečně bohatá a rozmanitá s ohledem na bohatství přírodní a kulturní.

Díky své velikosti leží USA v několika významných podnebných pásech. Počasí v Americe je značně nestálé a teplotní výkyvy mohou nastávat dokonce i několikrát denně. Severní část území leží v mírném pásu, je ale chladnější a vlhčí než v Evropě. Centrální roviny a Velké planiny mají v závislosti na vzdálenosti od Atlantského oceánu ustupující množství srážek. Chladnější podnebí panuje v oblasti západního pobřeží, které pod vlivem proudů Tichého oceánu udržuje teplotu konstantní. Nejchladnější zimy najdeme ve Skalistých horách, Sierra Nevadě a na Aljašce.

Kdy vyrazit na dovolenou do USA

Díky své velikosti a rozmanitému klimatu velmi záleží, do které části USA se chystáte vyrazit na dovolenou a jaká má být její náplň – objevování krás Grand Canyonu, relaxace na plážích Floridy nebo lyžování v Aspenu. Každá oblast má jiná specifika, která je nutno vzít v potaz při plánování Vaší dovolené v USA.

Hlavní sezóna dovolených je samozřejmě v létě a začíná na Memorial Day (poslední pondělí v květnu) a končí na Labor Day (první pondělí v září). Američané svou dovolenou čerpají stejně jako u nás hlavně v létě díky školním prázdninám.

Roční období v USA se také nestřídají úplně rovnoměrně. Jaro (typicky od března do května) a podzim (obvykle od září do listopadu) jsou často nejlepší období na cestování, ovšem jaro v oblasti Skalistých hor a v Sierra Nevadě nemusí nastat až do června – v té době už ale například v Texasu panuje horké vyprahlé léto a v Seattlu naopak často prší. Během zimy tepou životem luxusní lyžařská střediska a také oblasti na jihu USA jako je Florida.

Oblíbené lokality pro dovolenou v USA

New York City

New York nazývaný též jako Velké Jablko byl vždy vnímán jako místo, kde stýká nepřeberné množství kultur, kde je soustředěno obchodní centrum celých USA, kde ulice tepou životem v jakoukoliv denní či noční dobu a kde se ční mrakodrapy až do nebe. Při teroristických útocích 11.září 2001 New York přišel o svou dominantu, známé Dvojčata (World Trade Center), na jejich základech (tzv. Ground Zero) už ale vyrůstá nová stavba Věže svobody a památníku obětem útoků. V současné době v této metropoli žije přes 8 milionů obyvatel.

Co nezapomenout navštívit v New Yorku? Například Manhattan s dominantními mrakodrapy, legendární Empire State Building (kdysi nejvyšší budova světa), Sochu svobody (dar Francie v roce 1886), Ellis Island (tudy vstoupilo do USA během 30 let asi 80 milionů přistěhovalců), burzu na Wall Street, typicky gospelovou bohoslužbu v Apollo Theater v Harlemu, neony a životem tepoucí Time Square, zápas NHL NY Rangers v Madison Square Garden, koncert v prestižní Carnegie Hall, procházku v oáze klidu v Central Parku, ráj luxusních nákupů na 5th Avenue, majestátní Brooklyn Bridge a kulturou tepoucí Broadway.

 

Washington D.C.

Hlavní město USA nabízí spoustu turisticky atraktivních míst. Je zajímavé, že na jeho území nejsou postaveny žádné mrakodrapy ve stylu Manhattanu, neboť platí nařízení, že žádná budova postavená v District of Columbia nesmí být vyšší než budova Kongresu. V D.C. se tak nachází převážně budovy veřejných institucí, administrativní budovy a velké množství památníků a muzeí.

Co nezapomenout navštívit ? Bílý dům, tradiční sídlo amerických prezidentů; Capitol, sídlo federálního parlamentu USA Kongresu; National Mall, park dlouhý 1 míli, který spojuje Kapitol a Washingtonův monument a který obklopují muzea Smithsonianovy Instituce; Washingtonův monument, 169 metrů vysoký obelisk na konci Mallu; Lincolnův památník, vystavěn nedaleko Mallu ve stylu dórských chrámu se sochou sedícího prezidenta Abrahama Lincolna uvnitř; Pentagon, legendární sídlo Ministerstva obrany USA; Arlingtonský hřbitov, kde jsou pohřbeni velikáni historie USA jako např. JFK atd.

 

Florida

Florida je jedním ze států Unie a nachází se na jihovýchodě USA. Je státem věčného tepla, její jméno znamená španělsky „květinový“ a je to stát oblíbený pro své krásné pláže, golfová hřiště a zábavu. Centra turistického ruchu na Floridě jsou zejména velkoměsta Miami, Tampa Bay a Orlando.

Na Floridě se také rozkládá národní park Everglades, kde se na ploše 610 tisíc hektarů rozkládají močály plné aligátorů, pelikánů i šelem, které jsou přístupné na speciálně upravených vznášedlech. Zážitkem na Vaší dovolené na Floridě může být také návštěva Kennedyho Space centra a Cape Canaveral, odkud startují raketoplány s neuvěřitelnými světelnými a zvukovými efekty. Vaše děti budou naopak nadšené z atrakcí, které jim nabídnou postavičky známé z Disneyho filmů ve světoznámém Disney Worldu.

V Samotném Miami je citelný vliv španělsky mluvícího etnika, je to město plné nejlepších klubů na světě, krásných pláží s bílým pískem a zároveň je to výborná výchozí destinace pro okružní plavby po Karibiku se společností Carnival.

 

Kalifornie

Kalifornie, pro mnohé země pravého Amerického snu, je třetím největším, nejlidnatějším a zřejmě ekonomicky nejbohatším státem Unie. Západ tohoto státu je omýván Pacifikem a panuje zde příjemné subtropické klina, východní část je ohraničena pouštěmi, pohořím Sierra Nevada a nachází se zde i asi nejvíce nehostinné místo v USA – Údolí smrti, kde průměrné teploty přesahují 50 stupňů Celsia.

Turistická centra v Kalifornii jsou soustředěna především u pobřeží Tichého oceánu, patří k nim San Francisco, Los Angeles a San Diego. Během své dovolené v Kalifornii tak máte možnost na vlastní oči vidět legendární most Golden Gate, projet se starobylou tramvají kopcovitými ulicemi San Franciska, kde se na filmovém plátně odehrálo bezpočet automobilových honiček, navštívit filmová studia v Hollywoodu, projít se po chodníku slávy (Walk of Fame) s více než 2000 památníky hvězd stříbrného plátna, kochat se ruchem a pouličními umělci při promenádě na proslavené Venice Beach atd. Pokud budete chtít svou dovolenou v Kalifornii zpestřit výletem mimo ruch velkoměst, máte možnost navštívit impozantní národní park v Yosemite.

 

Las Vegas

Město hazardu, neřesti, splněných snů i tragických osudů. Toto světoznámé město se nachází v poušti ve státě Nevada. Centrem města se táhne Las Vegas Boulevard nebo též Las Vegas Strip, kolem kterého se nachází nablýskaná, okázalá a pompézně nazdobená kasína a hotely. Nejznámější kasína a hotely jsou Wynn Las Vegas, Bellagio, MGM Grand Hotel Casino nebo Ceasar’s Palace. Některé z těchto hotelů sloužily jako kulisy pro hollywoodské filmy Dannyho parťáci nebo Pařba ve Vegas. V okolí Las Vegas se nachází i velký počet golfových hřišť, na své dovolené tak máte možnost se řídit heslem „golf&gamble“ a po relaxaci při sportu gentlemanů to rozjet v úžasných klubech nebo pokusit Štěstěnu v centru světového hazardu.